Let C.P. of 1 liter milk be Re. 1, Gain = 16 2/3 % = 50/3 %and S.P. of 1 liter mixture = Re. 1 then C.P. of 1 liter mixture = (1 x (100 x 3) / 350) = Re. (6 / 7) By the rule of alligation,Hence, required ratio = (1/ 7) : (6 / 7) = 1 : 6
Here withdrawal of liquid A and B result into making the container empty. Hence percentage of two liquids withdrawn are two components of the percentage by which the container becomes empty. Applying the rule of alligation, we getA : B = 10 : 20 or 1 : 2 Quantity of liquid = 1 (1 + 2) × 90 = 30 liters Quantity of liquid B = 90 ? 30 = 60 liters.
As per figure we can calculate the ration as below.Number of supervisors / Number of labourers = (10 / 100) = 1/10 Total number of labourers = Total no. of supervisors × 10 = 15 × 10 = 150.
Here first two varieties of tea are mixed in equal ratio.So their average price = (126 + 135) /2 = Rs. 130.50 Let price of the third variety per kg be Rs. A; then now mixture is formed by two varieties one at Rs. 130.50 per kg and other at Rs. A per kg in the same ratio 2 : 2 i.e, 1 : 1 By the rule of alligation,(A - 153) / (22.50) = 1 ? A ? 153 = 22.50 ? A = Rs. 175.50
W i n e ( l e f t ) W a t e r ( a d d e d ) = 343 169 It means W i n e ( l e f t ) W i n e ( i n i t i a l a m o u n t ) = 343 512 ? 343 + 169 = 512 Thus , 343 x = 512 x 1 - 15 K 3 ? 343 512 = 7 8 3 = 1 - 15 k 3 => K = 120 Thus the initial amount of wine was 120 liters.