Alligation or Mixture problems
From a tank of petrol, which contains 200 litres of petrol, the seller replaces each time with kerosene when he sells 40 litres of petrol(or its mixture). Everytime he sells out only 40 litres of petrol(pure or impure). After replacing the petrol with kerosen 4th time, the total amount of kerosene in the mixture is
Wine Water 8L 32L 1 : 4 20 % 80% (original ratio) 30 % 70% (required ratio) In ths case, the percentage of water being reduced when the mixture is being replaced with wine. so the ratio of left quantity to the initial quantity is 7:8 Therefore , 7 8 = 1 - K 40 => K = 5 Lit
Cost price of the mixture = 15 × (100 / 180) = Rs. 25/3 per kg
(Quantity of rice @ Rs. 8 per kg) / (Quantity of rice @ Rs.10 per kg) = (5 / 3) / (1/3) = 1/5
Quantity of rice @ Rs. 10 per kg = 25 × (1/ 5) = 5 kgs.
Ratio of milk and water = 2 : 1
Quantity of milk = 60 X 2/3 = 40 litre
Quantity of water = 20 litre
To make ratio, 1: 2, we have to double the water that of milk
So, water should be 80 litre.
That means 80 ? 20 = 60 litre water to be added.