Alligation or Mixture problems
A milkman has 20 liters of milk. If he mixes 5 liters of water, which is freely available, in 20 liters of pure milk. If the cost of pure milk is Rs. 18 per litre, then the profit of the milkman, when he sells all the mixture at cost price, the profit %?
Given, Manideep purchases 30kg of barley at the rate of 11.50/kg nad 20kg at the rate of 14.25/kg. Total cost of the mixture of barley = (30 x 11.50) + (20 x 14.25) => Total cost of the mixture = Rs. 630 Total kgs of the mixture = 30 + 20 = 50kg Cost of mixture/kg = 630/50 = 12.6/kg To make 30% of profit => Selling price for manideep = 12.6 + 30% x 12.6 => Selling price for manideep = 12.6 + 3.78 = 16.38/kg.
Ratio of milk and water = 2 : 1Quantity of milk = 60 X 2/3 = 40 litreQuantity of water = 20 litreTo make ratio, 1: 2, we have to double the water that of milkSo, water should be 80 litre.That means 80 ? 20 = 60 litre water to be added.
Ratio of milk and water = 2 : 1
Quantity of milk = 60 X 2/3 = 40 litre
Quantity of water = 20 litre
To make ratio, 1: 2, we have to double the water that of milk
So, water should be 80 litre.
That means 80 ? 20 = 60 litre water to be added.