Alligation or Mixture problems
A container of 90 liters with two liquids A and B, 60% of liquid A and 30% of liquid B are taken out of the vessel. This leaves the container 40% empty. Find the initial quantity of both liquids.
Here withdrawal of liquid A and B result into making the container empty. Hence percentage of two liquids withdrawn are two components of the percentage by which the container becomes empty. Applying the rule of alligation, we getA : B = 10 : 20 or 1 : 2 Quantity of liquid = 1 (1 + 2) × 90 = 30 liters Quantity of liquid B = 90 ? 30 = 60 liters.
Ratio of milk and water = 2 : 1
Quantity of milk = 60 X 2/3 = 40 litre
Quantity of water = 20 litre
To make ratio, 1: 2, we have to double the water that of milk
So, water should be 80 litre.
That means 80 ? 20 = 60 litre water to be added.