Area Problems
A man runs round a circular field of radius 50m at the speed of 12 km/hr. What is the time taken by the man to take twenty rounds of the field?
speed = 12 km/h = 12 × 5 18 = 10 3 m / s distance covered = 20 × 2 × 22 7 × 50 = 44000 7 m time taken = distance /speed = 44000 7 × 3 10 s e c = 4400 × 3 7 × 1 60 m i n = 220 7 m i n
Area of the carpet = Area of the room = 8 x 6 = 48 sq mWidth of the carpet = 75/100 = 3/4 mLength of the carpet = 48 x (4/3) = 16 x 4 = 64 m? Cost of carpeting = 64 x 20 = ? 1280