Alligation or Mixture problems
A man has whisky worth Rs. 22 a liter and another lot worth Rs. 18 a liter. Equal quantities of these are mixed with water to obtain a mixture of 50 liters worth Rs. 16 a liter. Find how much water the mixture contains?
Profit (%) = 9.09 % = 1/11 Since the ratio of water and milk is 1 : 11, Therefore the ratio of water is to mixture = 1:12 Thus the quantity of water in mixture of 1 liter = 1000 x (1/12) = 83.33 ml