Alligation or Mixture problems
A grocer buys two kind of rice at Rs. 1·80 and Rs. 1·20 per kg respectively. In what proportion should these be mixed, so that by selling the mixture at Rs. 1·75 per kg, 25 % may be gained?
By the rule of alligation, we have: Strength of first jar Strength of 2nd jar 40% MeanStrength 26% 19% 7 14 So, ratio of 1st and 2nd quantities = 7 : 14 = 1 : 2 ∴ Required quantity replaced = 2 3
Quantity of alohol in the mixture = 40 x 5/8 = 25 lit Quantity of water = 40 - 25 = 15 lit According to question, Required ratio = 20 - 40 x 20 100 x 5 8 15 - 40 x 20 100 x 3 8 + 40 x 20 100 = 20 15 - 3 + 8 = 1 : 1