Circular piece is 4 x 11 = 44 cm long, Then Circumference of circle is given by, 44 = pi x D, where D is the diameter D = 44 / pi Take pi = 22 / 7, then D = 44 / (22/7) = (44 x 7) / 22 D = 14 cm.
According to the question, Area of semi- circle = 77 m(1/2) x ? x r2 = 77? r2 = (77 x 2 x 7)/22? r = 7m ?Circumference of semi- circle =?r + 2r= ( ? + 2)r = [(22/7) + 2] x 7 = 36 m
Increase in circumference of circle = 5%? Increase in radius is also 5%.Now, increase in area of circle = 2a + (a2/100) %Where, a = increase in radius= 2 x 5 + (5 x 5)/100 % = 10.25%